top of page
ITG preslikaci majice tisak logo

Važno je što nosimo: tiskarske boje i odjeća

Različite tehnike ukrašavanja tekstila koriste različite materijale, tj. boje i aditive. Boje se razlikuju po svojoj konzistenciji, čvrstoći i postojanosti, ali i po kemijskoj bazi na čijoj osnovi su izrađene.

Najčešće se susrećemo sa bojama na bazi vode i plastike. Svaka baza ima svoje prednosti i nedostatke, pa sama tehnologija definira koju boju ćemo upotrijebiti. Direktno ili indirektno, tekstil ukrašen sitotiskom, preslikačima ili pomoću DTG printera, u kontaktu je sa našom kožom. Kako ljudska koža apsorbira elemente iz okoline, i dalje ih razgrađuje u našem organizmu, važno je da znamo s čim imamo posla. Također, bitan faktor je i sama proizvodnja: u tiskari smo dodatno izloženi česticama koje udišemo i na taj način našim plućima i jetri, zadajemo dodatan teret u filtraciji elemenata od kojih su neki od njih izrazito štetni za ljudski organizam, pa i kobni za naše zdravlje. Kratkoročno izlaganje ovim kemikalijama nije štetno i, osim kod imunokompromitiranih osoba, neće prouzrokovati oštećenja, ali kod svakodnevnog rada sa različitim kemijskim bazama (samim time i kod nošenja odjeće ukrašene istim tim bazama), treba biti oprezan i svjestan mogućih posljedica.


koža upija kemikalije iz tekstila

Koža je naš najveći organ, djeluje kao prva linija obrane tijela protiv bakterija i virusa, te ima zaštitnu, osjetnu i regulatornu funkciju. Sastoji od tri sloja: epiderme, derme i subcutisa, a njen površinski sloj nas štiti od toksina, bakterija i gubitka tekućine. Zdrava koža djeluje poput zaštitne barijere između vanjskog svijeta i unutrašnjosti tijela te je ona naša prva obrana protiv kemijskih tvari, bakterija i virusa. Dugotrajno izlaganje kože kemijskim tvarima oštećuje njen vanjski sloj i omogućava toksinima da prodru dublje u naš organizam.


Boje (one kojima se tkanina boja prije krojenja, i one kojima se ukrašava gotov odjevni predmet) su u diretknom kontaktu s kožom i stoga mogu iritirati ili trajno oštetiti njen površinski sloj. Također, kroz kožu ne samo da lučimo tekućinu, već i upijamo elemente iz okoline.


Industrija tiska nekada i sada

Kao i kod drugih industrija (posebno u prehrani), i tiskarska industrija je prošla kroz određene evolutivne procese u svrhu zaštite ljudskog zdravlja. Ne tako davno, još krajem devedestih godina, kod ukrašavanja tekstila koristile su se izvorne PVC boje, koje su inicijalno bile namijenjene za tisak drugih površina kao što su: pleksiglas (svijetleće reklame), papir, plastika... PVC boje su prilagođene i za tisak na tekstil, a odlikovale su se svojom durabilnošću i lakoćom apliciranja, a jedino što je tiskare smetalo bio je neugodan miris (smrad).


sitotisak za tisak na majice

Ipak, taj neugodni miris, a i sam kemijski sastav - ukazivao je da baš i nije najpametnije koristiti ih za ukrašavanje odjeće. Sreća je što nije prošlo puno vremena do trenutka kada su takve boje izbačene iz tiskarskih radiona, što zalaganjem samih proizvođača, što regulativnih organa, no žalosti što se i danas koriste ispod radara. Vodene boje su tad ozbiljno stupile na veliku scenu (iako su postojale i ranije), i učinile velike pomake u industriji sitotiska.


Ipak, to što se zovu vodenim bojama ne garantira njihovu sigurnost.

Sitotisak doduše, kao elementarna i najdugovječnija tehnika ukrašavanja tekstila, nije jedina opcija, ali svakako je jedina konkretna industrija sa razumnom računicom i razinom kvalitete. Sito tehniku za ukrašavanje tekstila koristimo na dva načina: direktno na sam tekstil, ili preslikačima. Izrada preslikača za tekstil je također važan dio evolutivnog procesa, a danas je nazaobilazna u svim sferama brendiranja tekstila. Kod izrade preslikača, osim samih boja, koristimo i određene aditive i ljepila (ljepilo u prahu...) na čiji sastav također treba obratiti pažnju.


Što su PVC boje za tisak?

PVC boje, ili plastisol boje su tiskarske boje na bazi plastike. PVC boje koje koristimo danas su jednostavne za održavanje, lako se recikliraju i ne ispuštaju plinove niti stvaraju štetne kemikalije ako dođu u dodir s vodom. Osim toga, proces proizvodnje PVC-a ne zahtijeva mnogo energije, a sam PVC je lagan, što dramatično smanjuje ugljični otisak proizvodnje i isporuke PVC proizvoda. PVC je i dalje jedan od najkorisnijih i najprisutnijih plastičnih proizvoda na svijetu, u raznim industrijama. "Stare PVC boje" još nazivamo i izvornim PVC bojama, a one su originalno u svom sastavu imale jedan po zdravlje, problematičan element: ftalat (Phthalate).


Ftalati su hlapljive tekućine koje se dodaju plastici za povećanje njihove mobilnosti. Također su poznati kao plastifikatori ili omekšivači. Iako se još uvijek najčešće koriste baš u prehrambenoj industriji (folije za zamatanje hrane...), njihov utjecaj na ljudsko zdravlje nije zanemariv i dobro je što su stvorene alternative za ove spojeve koje zadržavaju likvidnost i mobilnost plastike, ali ne štete ljudskom organizmu. Ftalati na ljudski organizam djeluju kao hormonski disruptori, što znači da remete ravnotežu hormona u živim bićima, uzrokuju razne malformacije na tkivu testisa, i slabiju plodnost muške populacije. Iako kratkoročna izloženosti ftalatima nije kobna i neće učiniti štetu na zdravom organizmu, radije biramo one sirovine koje ne sadrže ovaj kemijski spoj.


Ako možete, izbjegnite hranu pakiranu u plastičnim folijama, a ako koristite plastisol boje u tisku - koristite one sa certifikatom Phthalate-free.

Što su vodene boje za tisak?

Vodene boje su topljive u vodi i upijaju se u tkaninu. Kada se ova boja stvrdne, otapala na bazi vode ispare, ostavljajući za sobom samo pigmentirane vezivne spojeve – uz osjetno manji nanos boje. Ovaj otisak je mekan, pa je moguće uraditi otisak koji je gotovo neprimjetan na dodir. Ipak, iako water-based ili vodena boja zvuči doista ekološki prihvatljivo, važno je odabrati proizvođače i proizvod koji je zaista izrađen prema određenim regulativama. Tinte na bazi vode također sadrže plastiku. Zbog otapala koji omogućavaju tranziciju pigmenata na tekstil, i sa vodenim bojama moramo rukovati pažljivo. Proizvodnja vodenih boja nije jednostavan proces, a u nekim segmentima čini više štete od boja na bazi PVC-a.


 

Prilikom ukrašavanja tekstila, sigurnost odjeće igra ključnu ulogu, osobito kod proizvoda namijenjenih svakodnevnoj upotrebi, donjeg rublja, dječje odjeće i pidžama. Odabir odgovarajućih materijala i boja može imati značajan utjecaj na zdravlje korisnika, jer ne želimo da osjetljiva koža, osobito kod djece, upija štetne kemikalije.


tisak na majice sa bojama bez štetnih kemikalija

Na primjer, kod proizvoda kao što su majice s tiskom, važno je koristiti sigurne boje koje ne sadrže štetne spojeve poput ftalata. Phthalate-free boje idealan su izbor za tisak na majice, jer ne sadrže toksine koji mogu štetno djelovati na ljudsko zdravlje. Osim što su sigurnije za kožu, ove boje su ekološki prihvatljive, čime pridonose održivosti proizvodnje tekstila.


Sigurnost nije važna samo za krajnje korisnike odjeće, već i za one koji rade u procesu proizvodnje. Radnici u tiskarama svakodnevno su izloženi bojama i kemikalijama, pa odabir netoksičnih boja smanjuje rizik od negativnog utjecaja na njihovo zdravlje. Kod ukrašavanja majica, posebno je važno naglasiti da kvaliteta boja mora biti u skladu s najvišim standardima sigurnosti.


Odabirom provjerenih i sigurnih materijala osiguravamo da odjeća bude bezopasna za nošenje, a istovremeno se ispunjavaju najviši zahtjevi kvalitete i dugotrajnosti, čime se postiže povjerenje kupaca.


Iako druge tehnologije ukrašavanja tekstila ne moraju nužno biti problematične, ključan izazov ostaje provjera kvalitete sirovina. Često se događa da proizvođači biraju materijale na temelju najniže cijene, zanemarujući dugoročne aspekte kvalitete i sigurnosti.


Primjerice, majice s tiskom izrađene bojama bez certifikata poput OekoTex-a, GOTS (Global Organic Textile Standard) ili Bluesign-a mogu sadržavati štetne kemikalije koje su neodgovarajuće za svakodnevnu uporabu, osobito kod dječje odjeće ili proizvoda koji dolaze u dodir s osjetljivom kožom. Ti certifikati jamče da odjeća nije samo sigurnija za korisnike, već i za okoliš, jer potvrđuju da su korišteni materijali ekološki prihvatljivi i bez štetnih kemikalija.


Boje koje koristimo pri izradi preslikača za majice zadovoljavaju stroge industrijske standarde sigurnosti, uključujući certifikate koji potvrđuju da su boje ekološki prihvatljive i sigurne za ljudsko zdravlje. Njihova paleta boja omogućuje precizno miješanje i prilagodbu specifičnim zahtjevima dizajna, što je ključno za postizanje vrhunskih rezultata u tisku


Comments


bottom of page